poniedziałek, 4 lutego 2013

Bezrobocie w Polsce- raport GUS (grudzień 2012)

Kilka dni temu GUS opublikował kolejną odsłonę raportu Bezrobotni oraz stopa bezrobocia wg województw, podregionów i powiatów. Zobacz, gdzie w Polsce jest praca, a gdzie szanse na jej znalezienie są najbardziej ograniczone.


Stopa bezrobocia to stosunek osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo w danej populacji. Według GUS-u, w grudniu 2012 stopa bezrobocia wynosiła w Polsce 13,4%. To więcej niż unijna średnia, oscylująca w okolicach 10%, ale znacznie mniej, niż w Grecji (co 5. osoba bez zatrudnienia) czy Hiszpanii (ok. 25% ludności bez pracy). Jest się z czego cieszyć? Niezupełnie. Sęk w tym, że dane dotyczą jedynie bezrobocia rejestrowanego. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że raport sporządzony przez GUS jest ograniczony do liczby osób zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy. Realne bezrobocie jest wyższe. Ile wynosi? Trudno to oszacować. Zdaniem Jana Rulewskiego, senatora PO, liczba sięga 20%. 
 
Wypowiedź polityka jest opinią, dane Głównego Urzędu Statystycznego- faktami. Nie chcąc zostać posądzony o stronniczość i brak profesjonalizmu, będę operować faktami. Uznajmy, że niezarejestrowani bezrobotni nie istnieją.

W perspektywie mikro, przyglądając się poszczególnym miastom wojewódzkim, najłatwiej o pracę jest w...Warszawie? Nie tym razem. Stolica została zdetronizowana przez Poznań. Główny ośrodek Wielkopolski wynikiem 4,2% potwierdza słuszność hasła Poznań daje pracę, które niedawno zagościło na billboardach w całym kraju. Reklama nie kłamie, przynajmniej w tym wypadku.
Sen o Warszawie nadal mocny i stabilny. Strata do lidera nieznaczna, a 4,4% bezrobotnych to świetny rezultat w skali kraju. Najniższy stopień podium przypada (i tutaj zaskoczenie dla wszystkich tych, którzy spodziewali się Gdańska, Krakowa lub Wrocławia)... Katowicom (stopa bezrobocia na poziomie 5,2%). Powody do obaw mają mieszkańcy Białegostoku i Łodzi, które wypadły najsłabiej i z wynikami -odpowiednio- 13,1% oraz 12,1% zamykają zestawienie.

W skali makro czołówka bez zmian. Najłatwiej o pracę w województwach: wielkopolskim (9,9%), mazowieckim (10,8%) oraz śląskim (11,1%). Najgorzej jest w województwie warmińsko- mazurskim, gdzie więcej niż co piąta osoba pozostaje bez zatrudnienia (dokładnie 21,2%). Powodów do optymizmu nie mają także mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (18,1%) i kujawsko- pomorskiego (17,9%). Łódzkie radzi sobie o wiele lepiej, niż jego stolica- z wynikiem 14% znalazło się na 7. miejscu w zestawieniu.

Dla wszystkich zainteresowanych- pełny raport GUS do pobrania tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz