poniedziałek, 24 czerwca 2013

Czym jest mobbing?

Analizując polski rynek pracy, nietrudno zauważyć toczące go choroby- dramatycznie wysokie bezrobocie, powszechne nadużycia pracodawców (w tym-umowy śmieciowe) oraz utrudnienia, z którymi borykają się drobni przedsiębiorcy. Nieco inną formą patologii jest mobbing, któremu poświęcam dzisiejszy wpis.

Czym jest mobbing?

Sięgając do źródeł językowych- mobbing wywodzi się od angielskiego mob-napastować, napadać, rzucać się na kogoś lub na coś. O ile termin jest dość popularny, a większość ludzi intuicyjnie kojarzy mobbing z molestowaniem seksualnym, skala zjawiska jest zdecydowanie szersza. Aby lepiej zrozumieć, czym jest mobbing i jakie elementy obejmuje- sięgnijmy do kodeksu pracy.

Mobbing według kodeksu pracy

Według art. 943 § 2. kodeksu pracy mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Czego dowiadujemy się z tak postawionej definicji?
Przede wszystkim- aby mówić o mobbingu, musimy mieć do czynienia z procesem długotrwałym (przyjmuje się, że trwającym minimum 6 miesięcy). Kłótnia z szefem albo kąśliwa uwaga współpracownika, choć nieprzyjemne, wcale nie muszą oznaczać mobbingu- o ile są to pojedyncze incydenty.
Po drugie- molestowanie seksualne jest tylko jedną z form mobbingu. Równie dobrze może przejawiać się on bez podtekstu seksualnego, poprzez inne patologiczne zachowania, jak np.: przydzielanie zadań, będących albo znacznie poniżej kompetencji pracownika, albo niemożliwych do wykonania; wszelkie próby upokorzenia drugiej osoby, jak ośmieszanie, wyszydzanie albo wprowadzanie dwuznaczności; unikanie rozmowy, które nie pozwala ofierze na nazwanie i rozwiązanie problemu; dyskwalifikowanie, przejawiające się poprzez niewerbalne komunikaty od innych pracowników, np. pogardliwe spojrzenia, prychanie i przemilczenia. Co istotne, mobbing nie musi wiązać się ze stosowaniem przemocy fizycznej- o wiele częściej dotyczy prześladowania psychicznego, które może prowadzić do spadku motywacji i wydajności pracownika, a także depresji, czy nawet- sporadycznie- samobójstw.

Kto jest mobberem?

Mobber to osoba, która jest prześladowcą, motorem napędowym dla zjawiska. To ona wyszukuje ofiarę i pastwiąc się nad słabościami staje się dla niej źródłem upokorzeń. Przyjmuje się, że mobber ma w pewnym stopniu rys psychopatyczny, przejawiający się czerpaniem przyjemności z gnębienia innych.
Amerykańscy psychologowie, G. Naime i R. Namie wyróżnili 3 typy prześladowców w firmie. Pierwsza z nich to oprawcy chroniczni, który pasuje do powyższego opisu. Pozostałe dwa typy to: oprawcy przypadkowi, którzy działają w sposób przypadkowy, w pewnym sensie "niechcący", a także oprawcy oportuniści, którzy nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć postawiony przed sobą cel (jeśli np. jest nim awans, a jakaś osoba stoi na drodze do jego zdobycia- oprawca oportunistyczny zaatakuje).
Kto najczęściej wciela się w rolę mobbera? Przywołując słowa Heinza Leymanna, twórcy nowego sensu wyrażenia- mobbing to działanie zmierzające do represjonowania pracownika przez pracodawcę. Rzeczywiście, myśląc o mobbingu, nasze pierwsze skojarzenia uciekają w kierunku szefa- tyrana, potrafiącego obrzydzić pracę do granic możliwości. Jednak czy zawsze źródłem patologicznych zachowań w miejscu pracy jest kierownictwo?

Rodzaje mobbingu

Jak wskazują badania i literatura fachowa, mobbing nie ogranicza się jedynie do prześladowania ze strony szefostwa, choć prawdopodobnie jest to najczęstsza sytuacja (może na nią wpływać wiele czynników- równie dobrze, jak chęć zdominowania pracowników i pokazanie im "kto tu rządzi", mobbing może być spowodowany strachem kierownictwa- przed utratą stanowiska, czy wynikającym z nieumiejętności postępowania z podwładnymi). Jednak w rolę mobberów mogą wcielać się współpracownicy, zajmujący w hierarchii firmy podobne stanowisko (zachowanie może być spowodowane dyskryminacją- na tle wieku, rasy, religii, orientacji seksualnej itp., ale także zazdrością- o kontakty z szefem, lepsze wyniki w pracy itd.), a nawet...pracownicy, gnębiący szefa (problem pojawia się zwłaszcza, kiedy w pracy pojawia się "nowy szef", który chce wprowadzić nowe zasady i normy dotyczące pracowników).

Gdzie szukać pomocy?

W Polsce funkcjonują organizacje
przeciwdziałające mobbingowi;
źródło obrazka: kop.org.pl
W Polsce funkcjonuje kilka instytucji, pomagających ofiarom mobbingu. Wsparcie można otrzymać m.in. od:







 
Podsumowanie

Mimo wiedzy na temat mobbingu, świadomości jego form, możliwych przyczyn i skutków, wciąż pozostaje on niezwykle trudnym do uchwycenia tematem. Często ciężko jest jednoznacznie ocenić, czy mamy z nim do czynienia- każda osoba mobbowana subiektywnie odbiera i przeżywa działania mobbera, różni ludzie mogą odbierać te same kategorie zachowań jako mobbing, lub działania leżące poza jego granicami. Indywidualna wrażliwość jednostki może także (choć stosunkowo rzadko) prowadzić do tzw. mobbingu urojonego – doszukiwania się prześladowania i nadinterpretacji bodźców płynących z otoczenia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować zjawisko- wręcz przeciwnie, kiedy podejrzewamy mobbing, warto przyjrzeć się zjawisku bliżej. Nie musi to oznaczać od razu zawiadamiania prokuratury, ale rozmowa ze specjalistą lub sięgnięcie po pomoc do którejś z wyżej wymienionych instytucji może okazać się wartościowe.




Przy pracach nad tekstem sięgnąłem do następujących książek i publikacji:

Hirigoyen, M.F. Molestowanie moralne (2012)

Korach, R. Mobbing w pracy- perspektywa psychologiczna (2006), dostęp z dn. 20.06.2013: http://kadry.nf.pl/Artykul/6923/Mobbing-w-pracy-Mobbing-w-miejscu-pracy-Mobbing-kodeks-pracy/manipulacja-mobbing-zarzadzanie/


http://osa-stow.republika.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz